En güzel Yemek tarifleri
Giriş Yap/Üye Ol

Havuçlu Muhallebi Tarifi

bk Bebek Mamaları 02.Oca.2021 1 görüntülenme 0 yorum

Havuçlu Muhallebi Tarifi

havuclu muhallebi

Malzemeler;

  • 1 adet havuç
  • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
  • 1.5 çay bardağı kaynar su
  • 1 çay kaşığı pekmez
  • 2 ölçek devam sütü

Havuçlu Muhallebi Tarifinin Püf Noktası

  • Havuçtaki vitamin kaybını önlemek için, buharda pişirdikten sonra önce muhallebiyi hazırlayın ve havucu son olarak cam rende ile rendeleyerek muhallebiye ekleyin. Böylece vitamin kaybını en aza indirmiş olursunuz. Bebeklerinize her yeni lezzeti denettiğinizde üç gün boyunca takip etmeyi ve alerjik reaksiyon verip vermediğini gözlemlemeyi unutmayın. İlk denemeler için çay kaşığıyla ve az miktarlarda tattırın. Bebeklerine vereceğiniz ilk yiyecekleri robotta püre haline getirmek yerine çatalla ezerek püre haline getirmeniz, yiyeceklerin tanecikli dokusuna daha kolay adapte olmalarını sağlayacaktır. Bebekler için birincil besin kaynağı anne sütüdür, katı gıdaya doktorunuzun önerdiği miktarlarda başlamayı ihmal etmeyin.

Hazırlanışı;

  1. Havucu yıkayıp, kabuklarını soyun ve buharda haşlayın.
  2. Havuç haşlanırken muhallebisini hazırlayın. Küçük bir tencereye pirinç ununu alın, üstüne suyu ekleyin ve kaynayana dek karıştırarak pişirin. Ardından içine devam sütünü ekleyin ve hızlıca karıştırıp altını kapatın.
  3. Haşlanmış olan havucu cam rende ile rendeleyin ve muhallebiye karıştırın. İçine tatlandırmak için pekmez de ekleyip ılık olarak servis edin.
Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

3 Yorum

570 Yemek Tarifi

8 Üye

7 Ziyaretçi